OTOMOBİLLERİN KIŞLIK BAKIMI

Artık havalar soğumaya başladı. Kış şartlarında araç kullanmak için bazı basit bakımların yapılması gerekir. Sürüş güvenliği ve yolda kalmamanız açısından dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz.

Kışlık bakım maliyetinden kaçarsanız, kaza riski artacağı gibi yakıt sarfiyatı da fazlalaşır. Hepinize kazasız yolculuklar…

 ·        Kış lastikleri mutlaka olmalı!
Sanıldığının aksine kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, Isı ortalama +7 derecenin altına indiğinde yağmurda ve kuru hava şartlarında da yaz lastiğinden iyi performans gösterir. Bu nedenle hala yaz lastiğiniz takılıysa yol tutuşunuz emin olun çok daha kötü, fren ve viraj performansınız ise kazalara neden olabilecek derecede zayıflamıştır. Tutunmayan lastiklerle aracınıza hakim olamazsınız.
 
Lastiklerin diş derinlikleri, kışa girmeden önce ölçülmelidir. Diş derinliği 3 mm’e inmiş kış lastikleri kullanılmamalıdır. Lastik havalarınızın kontrollerini sıklaştırın ve haftada bir lastik havalarınızı aracınızın üreticisinin önerdiği basınç değerlerinde olmasına dikkat edin. Lastik havasını doğru olarak ayarlamak istiyorsanız, lastiklerinizin havalarını soğukken, yani yol yapmadan kontrol edin.
 
·        Motora dikkat!
Motor soğuk havada çalışmakta zorlanır. Sıcaklık eksilere düştüğünde hava don yaparsa motor bloğunun çatlamasını da antifiriz önler. Bu nedenle soğutma suyuna antifiriz eklenmelidir. Soğutma sistemi ve termostat ayarı soğuk hava koşullarına göre ayarlanmalıdır.
 
·        Motor İlk çalışmada akünün zayıf olmaması çok önemlidir. Akünüzü kontrol edin. Su seviyesi düşükse saf su ile tamamlayın. Şarj tutmuyorsa yenisiyle değiştirin. Motor yağı eskiyse değiştirin, eksikse tamamlayın. Hava filtresinin temiz olmaması motor gücünde kayıplara yol açar ve fazla yakıt harcamanıza neden olur. Aynı zamanda aşınma soğuk havada daha çabuk olduğu için motorun ömrü kısalır. Aracı çalıştırdıktan sonra ısınana kadar yüksek devir çevirmemek gerekir.
 
·        Ateşleme ve elektrik aksamındaki problemler yolda kalmanıza yol açabilir. Buji kablolarında sorun olmadığından emin olun. Bujilerin tırnaklarının ayarı ve temizliğini yaptırın ve gerekirse yenileyin.
 
·        Temiz bir görüş açısı tehlikeyi erken görmenizi sağlar!
Camların kirlenmesi veya yağmur nedeniyle görüşünüzün kötüleşmesi kazalara davetiye çıkarır. Sileceklerin iyi durumda olup olmadığı kontrol edilmeli, değilse silecek lastikleri yenilenmeli. Yaza göre daha fazla ihtiyacınız olacağını düşünürsek, silecek suyu sıkça kontrol edilmelidir.
 
·        Yollarımız çok çamurlu olduğundan dolayı, camlarını ve ışık donanımlarını temizleyebilmek için aracınızda her zaman bir bidon su bulundurunuz. Aracınızda bir eldiven, reflektif bir yelek ve el feneri bulundurmayı unutmayın.
 
·        Buğu tehlikesi!
Kalorifer, klima ve rezistansın iyi çalıştığını kontrol ettirin. Yola çıktığınızda camlarınızda buğu kalmaması, soğuktan dolayı paltolarla ve postallarla araç kullanmanız da kazaya yol açabilir. Islak ayakkabıyla aracınıza binerken kuru bir bezle ayakkabınızın altını silin ki pedaldan kaymasın.
 
·        Frenlerinizin ve balatalarınızın kontrolünü yaptırın. Fren ayarları dört lastikte de eşit olmalı. Rot-balans ayarları ve amortisörlerin çalışması iyi durumda olmalı.
 
·        Kış şartlarında özellikle yağışlı havalarda takip mesafenizi artırın. Yani 2 sn yerine, 3 sn ile öndeki aracı izleyin. Takip mesafeniz karda 4-5 sn. buzda ise 5-6 sn. olmalı.

 DİĞER KÖŞE YAZILARI