GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN KIŞ BAKIMI ŞART

Her geçen gün daha kalabalıklaşan ve stresi yükselen trafiğimizde mevsimsel tehlikeler kaza sayısını artırır. Kazalardaki sürücü faktörü % 97-98 arasındadır. Bu oranı azaltabilmek elimizde değil, ancak bu istatistiğe dahil olmamak elimizdedir. Kendinizi korumaya almanızın zamanı geldi de geçiyor.

Güvenli sürücülüğün temel ilkesi kendinizi tehlikeli bir duruma düşürmemektir. Bunun için de kullandığınız araç her yönden bakımlı, iyi durumda ve size yardımcı olacak şekilde her şeyi çalışır olmalıdır. Artık havalar soğumaya başladı. Kış şartlarında araç kullanmak için bazı basit bakımların yapılması gerekir. Sürüş güvenliği ve yolda kalmamanız açısından dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz. Kışlık bakım maliyetinden kaçarsanız, kaza riski artacağı gibi yakıt sarfiyatı da fazlalaşır.

• Kış lastikleri mutlaka olmalı!
Sanıldığının aksine kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, Isı ortalama +7 derecenin altına indiğinde yağmurda ve kuru hava şartlarında da yaz lastiğinden iyi performans gösterir. Bu nedenle hala yaz lastiğiniz takılıysa yol tutuşunuz emin olun çok daha kötü, fren ve viraj performansınız ise kazalara neden olabilecek derecede zayıflamıştır. Tutunmayan lastiklerle aracınıza hakim olamazsınız.

Lastiklerin diş derinlikleri, kışa girmeden önce ölçülmelidir. Diş derinliği 3 milimetreye inmiş kış lastikleri kullanılmamalıdır. Lastik havalarınızın kontrollerini sıklaştırın ve haftada bir lastik havalarınızı aracınızın üreticisinin önerdiği basınç değerlerinde olmasına dikkat edin. Lastik havasını doğru olarak ayarlamak istiyorsanız, lastiklerinizin havalarını soğukken, yani yol yapmadan kontrol edin.

• Motora dikkat!
Motor soğuk havada çalışmakta zorlanır. Sıcaklık eksilere düştüğünde hava don yaparsa motor bloğunun çatlamasını da antifiriz önler. Bu nedenle soğutma suyuna antifiriz eklenmelidir. Soğutma

sistemi ve termostat ayarı soğuk hava koşullarına göre ayarlanmalıdır.

• Motor İlk çalışmada akünün zayıf olmaması çok önemlidir. Akünüzü kontrol edin.  Su seviyesi düşükse saf su ile tamamlayın. Şarj tutmuyorsa yenisiyle değiştirin. Motor yağı eskiyse değiştirin, eksikse tamamlayın. Hava filtresinin temiz olmaması motor gücünde kayıplara yol açar ve fazla yakıt harcamanıza neden olur. Aynı zamanda aşınma soğuk havada daha çabuk olduğu için motorun

ömrü kısalır. Aracı çalıştırdıktan sonra ısınana kadar yüksek devir çevirmemek gerekir.

• Ateşleme ve elektrik aksamındaki problemler yolda kalmanıza yol açabilir. Buji kablolarında sorun olmadığından emin olun. Bujilerin tırnaklarının ayarı ve temizliğini yaptırın ve gerekirse yenileyin.

• Temiz bir görüş açısı tehlikeyi erken görmenizi sağlar!
Camların kirlenmesi veya yağmur nedeniyle görüşünüzün kötüleşmesi kazalara davetiye çıkarır. Sileceklerin iyi durumda olup olmadığı kontrol edilmeli, değilse silecek lastikleri yenilenmeli. Yaza göre daha fazla ihtiyacınız olacağını düşünürsek, silecek suyu sıkça kontrol edilmelidir. Zincirleme kazalarının sis ve aşırı yağmurlu havalarda daha sık olması görüşün kısıtlanmasıyla ilgilidir.

• Yollarımız çok çamurlu olduğundan dolayı, camlarını ve ışık donanımlarını temizleyebilmek için aracınızda her zaman bir bidon su bulundurunuz. Aracınızda bir eldiven, reflektif bir yelek ve el feneri

bulundurmayı unutmayın.

• Buğu tehlikesi!
Kalorifer, klima ve rezistansın iyi çalıştığını kontrol ettirin. Yola çıktığınızda camlarınızda buğu kalmaması, soğuktan dolayı paltolarla ve postallarla araç kullanmanız da kazaya yol açabilir. Islak

ayakkabıyla aracınıza binerken kuru bir bezle ayakkabınızın altını silin ki pedaldan kaymasın.

• Frenlerinizin ve balatalarınızın kontrolünü yaptırın. Fren ayarları dört lastikte de eşit olmalı. Rot-balans ayarları ve amortisörlerin çalışması iyi durumda olmalı.

• Takip mesafesi!
Kış şartlarında özellikle yağışlı havalarda takip mesafenizi artırın. Yağmurun yolu kayganlaştırdığı ve fren mesafesini uzattığını mutlaka dikkate alarak hızınızı düşürmeli ve takip mesafenizi 3 sn olarak ayarlamalısınız.

• Önde giden araçların lastiklerinden fıskiye gibi havaya püsküren su tanecikleri görüş alanını daralttığı için tehlikeleri görmekte zorlanılır. Yağışlı havada sizi en iyi fark ettirecek yöntem kısa farların

yakılmasıdır. Keza kısa farların yakılması yağışlı havada kanunen zorunludur.

• Zemin kayganlaştıkça gazı daha yumuşak kullanmalısınız. Vites değişimini çok daha düşük devirlerde yapmalısınız. Direksiyon hareketleriniz de asla sert ve ani olmamalı. Hız arttığında yere

temas eden alanın azaldığı, yağışlı havalarda bunun daha fazla olacağı unutulmamalıdır.

Emniyet kemerlerinizi önde ve arka koltukta takmayı, kısa farlarınızı gündüzleri de yakmayı unutmayın… Hepinize kazasız ve keyifli yolculuklar dilerim.
 


 DİĞER KÖŞE YAZILARI