TRAFİK MAGANDALARINA KARŞI NASIL DAVRANMALIYIZ?

Merhaba Sevgili okuyucular,

 
Geçen gün trafikte başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşarak bu yazıma başlamak istiyorum. İkitelli`den Yeşilköy Havalimanı yönüne doğru sol şeritte ilerlerken, öndeki araçla 2 sn güvenli takip mesafesini koruyordum. Yol akıcı ancak yoğundu ve çoğu araç birbirine çok yakın seyrediyordu. Trafiğin akış hızı 90 km/s civarıydı. Arka tarafıma cüsseli bir pick-up yaklaşmaya başladı. Genelde bu yaklaşma tacize dönüşmeden yol vermeyi ve agresif sürücüyü öne almayı tercih ederim. Ancak orta şeritte de birbirini yakın izleyen araçlar olunca bunu yapmak mümkün olmadı. Pick-up sürücüsü tampona kadar yaklaşıp, sabırsızca selektör yaptı. Uygun bir fırsat olmasını beklerken, aracın bir anda sağa doğru şerit değiştirdiğini dikiz aynamdan gördüm. En sağ şerite geçmiş ve hızlanarak orta şeritteki 3-4 aracı sağından geçtikten sonra benim önüme geçmek için orta şeride geçmeye başladı. Ancak önünde hızla yaklaştığı bir kamyon vardı. Normalde fren yapıp yavaşlaması gerekirken, hızını hiç kesmeden aracımın yarısını geçtikten sonra benim üzerime doğru direksiyonu kırdı. Tüm bunlar çok kısa bir sürede gerçekleşti. Sert bir fren yaparak, pick-up`ın önüme geçebilmesini sağlayarak, 4-5 aracın karışabileceği belki de ölümlü bir kazayı önledim. Haliyle insan hayatını böylesine sorumsuzca riske atan sürücüye çok kızdım. Ancak hemen sakinleşerek normal sürüşüme devam ettim. 
 
Benden sonra pick-up sürücüsünün 2 aracı daha sıkıştırarak geçtiğini ve 3 araç önümde gittiğini görebiliyordum. Bakırköy yönüne doğru saptığımda ben sağ şeritteydim ve pick-up sol şeritte öndeki aracı tacize devam ediyordu. Trafik yavaşladı ve benim şerit daha iyi yürüdüğü için biz yan yana geldik. Camı açtım ve ‘neden beni sıkıştırdığını, fren yapmasaydım az daha kaza olacağını söyleyerek, sonuçta ne kazandığını, yine yan yana olduğumuzu` söyledim. Pick-up sürücüsü ağzından salyalar saçarak ‘önümde araç olmadığı halde (aslında 2 sn mesafede bir araç vardı) gitmediğimi söyleyip küfürlü konuştu. Ben de onu şikayet edeceğimi söyleyip, plakasını kaydettim. Sonra yine birilerini sıkıştır sıkıştıra hızlanarak uzaklaştı. Benzer birçok olay daha yaşamama rağmen yanlış yapanları kovalayıp cezalandırma niyetim olmadığı için daha önce hiç böyle biriyle konuşamamıştım. Benim ve başkalarının hayatını hiçe sayan bu saygısız kişinin güvenli sürüş yapan birisine bile tahammülü olmadığı gibi, onun önünde giden başka bir sürücüyü trafiği paylaştığı biri gibi değil, onu kasıtlı olarak engelleyen bir düşman gibi gördüğünü anladım. Aslında bu şekilde araç kullanmanın kendisine bir şey kazandırmadığının farkında değildi. 
Bu tipte araç kullanan psikolojik sorunları olan kişiler trafik magandası olarak adlandırılıyor. Benzer şekilde trafik yoğunken, en sağdaki emniyet şeridine girip 90-100 km/s hızlarla yüzlerce aracı geride bırakan, otomobillere ve motosikletlere 2-3 parmak mesafede yaklaşıp frene bile basmayan saygısız sürücülerin sayısı hiç de az değil. 
 
Sadece radar, telefon kullanımı, alkol kontrolü ve emniyet kemeri denetlemeleri ile bu maganda sürücüleri yakalamak yeterli değildir. Yakın takip, sinyalsiz ve tehlikeli şerit değişikliği gibi trafik kuralı ihlalleri de tespit edilip ceza kesilmeli. Denetlemeler çok sık yapılmalı, Cezalar daha caydırıcı olmalı.  Ama en büyük adım, bu tip sürücülerin Güvenli Sürüş eğitimlerine katılabilmelerini sağlayacak düzenlemelerdir.
 
KENDİMİZE SÖZ VERELİM
Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA verilerine göre, dünyada her gün, çoğunluğu genç insanlar olmak üzere yaklaşık 3.500 kişi yollarda hayatını kaybediyor. Trafik kazaları 15-29 yaş grubunda, ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alırken; ölümlü kazaların %90´ı gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. 2010´da dünyada toplam 1.3 milyon insan trafik kazalarında hayatını kaybederken, yaklaşık 50 milyon kişinin yaralandığı tahmin ediliyor. Herhangi bir önlem alınmaması durumunda, 2020´ye kadar trafik kazalarında ölen insanların sayısının yılda 1.9 milyona çıkacağı düşünülüyor. 
FIA´nın başlattığı Yol Güvenliği Hareketi; üye ülkelerde, yol ve trafik güvenliğini artırabilecek kampanya ve uygulamaların yapılmasını hedefliyor. Bu kampanya çerçevesinde, her ülkede kritik önem taşıyan bir yol güvenliği probleminin ortadan kaldırılması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde bu çalışma TOSFED tarafından yürütülüyor.
Uzun zamandır yollar ve yarış parkurlarındaki güvenliği artırmaya çalışan FIA; Birleşmiş Milletler´in On Yıllık Yol Güvenliği Hareketi´nin bir parçası oldu. Birleşmiş Milletler´in öncülüğünü yaptığı bu kampanya ile dünya çapındaki ölümlü trafik kazalarının azaltılması ve 2020 yılına kadar tam beş milyon hayatın kurtarılması hedefleniyor.  FIA, son olarak yol güvenliğinin artırılması için ´10 Altın Kural´ uygulamasını devreye soktu. Trafikte her gün hareket halinde olan milyonlarca sürücüyü ve onların ailelerini yakından ilgilendiren bu kampanyada, 10 temel kurala uyulması sayesinde trafik bilincinin artırılması ve üzücü sonuçlara neden olan trafik kazalarının azaltılması hedefleniyor. 
 
10 ALTIN KURAL
GÜVENDE OLMAK İSTİYORUM VE
1) Bütün yolcular benim sorumluluğumda olduğundan EMNİYET KEMERİ TAKMAYA
2) Kurallar bizi korumak için konduğundan TRAFİK KURALLARINA UYMAYA 
3) Yayalar ve çocuklar, otomobilim gibi metalden yapılmadığı için HIZ SINIRLARINA UYMAYA
4) Hem aşınma, hem de doğru hava basınçları bakımından yedek lastik de dahil olmak üzere LASTİKLERİMİ KONTROL ETMEYE
5) Alkollüyken veya uyuşturucu etkisi altındayken, trafik için bir tehlike oluşturduğumdan OTOMOBİLİMİ AYIKKEN KULLANMAYA
6) Onları, güvenlikleri için çocuk koltuklarına oturtarak ÇOCUKLARIMI KORUMAYA
7) Cep telefonuyla konuşmak ve mesajlaşmak beni trafik için bir tehlike haline getirdiğinden DİKKATLİ OLMAYA 
8) Geç gitmek, hiç gidememekten daha iyi olduğundan YORULDUĞUMDA MOLA VERMEYE
9) Motosiklet ve bisiklet, kafamı korumayacağı için KASK TAKMAYA
10) Diğer sürücülere saygı göstererek KİBAR VE SAYGILI OLMAYA SÖZ VERİYORUM.
 
Trafikte araç kullanan tüm sürücülerin, basit önlemler ile hayat kurtarabilecek bu 10 Altın Kural´a uymasını diliyor ve ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan trafik kazalarının azaltılabilmesi için toplum olarak daha bilinçli hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Emniyet kemerlerinizi önde ve arka koltukta takmayı, kısa farlarınızı gündüzleri de yakmayı unutmayın… Hepinize kazasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

 DİĞER KÖŞE YAZILARI