YENİ ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI İSTANBUL’DA HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

T.C Ulaştırma Bakanlığı denetimi altında faaliyet gösterecek, Doğuş Grubu, Akfen ve TÜV SÜD ortaklığı ile kurulan TÜVTURK’ün uluslararası standartlarda araç muayene hizmeti veren istasyonlar zincirinin yeni halkaları, İstanbul’da hizmet vermeye başladı.
İstanbul Araç Muayene İstasyonları T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ve Kara Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın’ın katıldıkları basın toplantısı ile tanıtıldı.

Uluslararası standartlarda hizmet sunmayı hedefleyen TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarının yeni halkaları, İstanbul Çatalca, Kavaklı, Silivri, Pendik, Sultanbeyli, Mimarsinan, Esenyurt, Orhanlı, Hadımköy, Dudullu, Haraççı ve Şile ilçelerinde olamk üzere toplam oniki noktada 14 Kasım 2008 Cuma günü itibariyle faaliyet göstermeye başlayacak. TÜVTURK İstanbul Araç Muayene İstasyonları, T.C Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek, 20 yıllığına İstanbul’da periyodik araç muayenesi için tek yetkili kurum olacak ve TÜVTURK İş Ortağı “TÜVTURK İstanbul Taşıt Muayene İstasyonları İşletim Anonim Şirketi” tarafından işletilecek.

İstanbul’da da Araç Muayene İstasyonları Açıldı!
İlk TÜVTURK Araç Muayene İstasyonu’nun Elazığ’da açılmasının ardından , Türkiye genelinde 61 ilde 150 sabit araç muayene istasyonu sayısına ulaştı. Basın toplantısında konuşma yapan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk: “TÜVTURK, Türk sermayesinin, uluslararası şirketlerle aktif işbirliği içerisinde finansal ve teknolojik bütünleşmesinin başarılı bir örneğidir.Biz yatırımlarımızda toplumsal faydayı hep gözönünde bulunduruyoruz. ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarının en aza indirilmesinde bu yatırımın önemli rol oynayacağı inancını taşıyoruz. Bu proje kapsamında 550 milyon dolarlık ihale bedeli dışında, yaklaşık 350 milyon dolarlık fiziki yatırım ve 100 milyon dolar finansman ve proje geliştirme olmak üzere toplam 1 milyar dolar yatırım gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca, 20 yıllık işletme süresi boyunca araçların muayene edilmesinden elde edilecek gelirden yaklaşık 7.3 milyar doları hazine payı olarak, 2.7 milyar doları da KDV olarak maliye bakanlığımıza aktarılacaktır. Yani devletimiz 10 milyar dolarlık bir kazanç sağlayacaktır.” dedi.

Basın toplantısında konuşma yapan T.C. Ulaştıma Bakanı Binali Yıldırım, kaybı telafi edilmeyen tek değerin insan hayatı olduğu ile sözlerine başlarken, Ülkemizde yılda bir kasaba nüfusundan fazla insan hayatını kaybettiğini ve yeni Modern Araç Muayene İstasyonları ile yeni bir dönem başlatmaktan dolayı duydukları gururu sözlerine ekledi. Yıldırım, “Yeni ve Modern araç muayene istasyonlarıyla insanımız da kazanıyor, devlet de kazanıyor; tek kuruş kamu kaynağı kullanmadan istihdam oluşuyor, kör topal vasıtalarla yollarda ölüm saçma dönemi de geride kalıyor…Muayene istasyonları, tam teşekkülü bir ihtisas hastanesi gibi hizmet veriyor… Trafiğe çıkabilmesi için elinde tapu gibi sağlık raporu olması lazım… Benim de kulağıma itirazlar geliyor… Efendim geç oluyor, bekliyoruz, saatlerce sürüyor, eskiden iki dakikada muayene edilirdi, diye sızlanmalar duyuyorum… Buna alışmamız lazım.” dedi.

Basın toplantısında konuşma yapan Kara Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın ise bugün itibariyle 65 ilde başarıyla faaliyete geçen istasyonların Aralık sonunda 77 ilde, 15 Şubat 2009’da 81 ilde faaliyete geçerek tamamlanacağını belirterek, araç muayene hizmetlerinin dış dünyadaki ülkeler için stratejik veya ulusal güvenlik unsuru olarak görülmediğini, ülkelerin bu işi, “trafik güvenliği” bakımından yapılması gereken çok önemli teknik bir iş olarak gördüklerini açıkladı.

Almanya, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde araç muayene hizmetleri özel sektör tarafından verildiğini sözlerine ekleyen Aydın, Ülkemizde 2008 itibariyle araç muayenesi bakımından sınıf atlayarak bu gelişmiş ülkeler grubuna dahil olduğunu söyledi. Yeni araç muayene istasyonları hakkında bilgi veren Aydın,19 aralık 2008 çarşamba saat 09:30 itibarı ile hizmete açılan istasyonlarda yapılan muayene sonucunda 773.281 adet araç muayene edildiğini bu araçların, 25.447 adedinin emniyetsiz, 284.121 adedinin ağır kusurlu, 422.511 adedinin hafif kusurlu ve 41.198 adedinin de kusursuz bulunduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “ 14 kasım 2008 tarihinden 19 aralık 2008 tarihine kadarki yaklaşık bir aylık sürede; İstanbul’da toplam 57.677 aracın ilk muayenesi yapılmış olup, bu araçlardan 37.456 adedinin muayenesi onaylanırken, 20.221 adedinin yani % 35’inin muayenesi araçların ağır kusurlu veya emniyetsiz olmaları nedeni ile onaylanmamıştır. Buda bize gösteriyor ki İstanbul’daki araçlar trafik güvenliği açısından Türkiye ortalamasının %5 oranında üzerinde bulunmaktadır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumartesi de dahil olmak üzere haftanın 6 günü araç muayene hizmeti verilecek
TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında cumartesi günü de dahil olmak üzere haftanın 6 günü 08.30 ile 16.30 saatleri arasında araç kabulü gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, İstanbul’daki 12 sabit istasyona ek olarak 1 gezici araç muayene istasyonunun da hizmete gireceğini ve bu istasyonun Adalar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Eminönü, Esenler, Eyüp, Fatih, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Şişli, Avcılar, Üsküdar ve Zeytinburnu gibi çevre ilçelere hizmet götüreceğini açıkladılar. 

Hedef Modern Araç Muayenesi ile Trafik ve Araç Güvenliğinin Arttırılması!
TÜVTURK’ün trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamasının en önemli nokta olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Türkiye’de trafikte seyreden sağlıklı araç sayısının az olmasının trafik kazalarına yol açtığını görüyoruz. TÜVTURK’ün uluslararası standartlarda araç muayenesi ile trafik ve araç güvenliğinin artmasını ve böylece kusurlu araçlardan dolayı oluşan trafik kazalarını minimize etmeyi hedefliyoruz” diyerek trafik ve araç güvenliğinin önemine dikkat çektiler.

İstasyonlar akreditasyon kuruluşları ve Ulaştırma Bakanlığı’nca sürekli denetlenecek
Türkiye’de bugüne kadar yapılmış özelleştirme operasyonları içinde devlet ile işbirliğinin en yoğun yaşandığı projenin araç muayene istasyonlarının yenilenmesi projesi olduğu, TÜVTURK araç muayene istasyonlarının her birinin T.C. Ulaştırma Bakanlığı’ndan geçici işletme belgesi alarak faaliyetlerine başlayacağı ve bir yıl içerisinde yetkili kuruluş tarafından TS17020 standardına göre akredite edileceği özellikle vurgulandı. T.C. Ulaştırma Bakanlığı denetimlerinin 20 yıl boyunca devam edeceği, akreditasyonların da belirli dönemlerde yenileneceği ifade edildi. Araç muayenelerinden eskiden olduğu kanun ile belirlenen ücretler alınacak, ancak araç muayene ücretleri muayene istasyonlarında tahsil edilecek.

300 milyon Amerikan Doları ek yatırım, 1800 kişiye yeni iş imkanı
TÜVTURK olarak yeni araç muayene istasyonlarının yapım ve işletimi ile ilgili olarak açılan ihaleyi, 613.5 milyon Amerikan Doları ihale bedeli karşılığı kazandıklarını hatırlatan yetkililer, 189 sabit, 80 gezici istasyonun hizmete başlaması ile birlikte yaklaşık toplam 300 milyon Amerikan Doları daha yatırım gerçekleşmiş olacağına dikkat çekti. Ülke genelinde faaliyetin başlaması ile birlikte istasyonlarda yaklaşık 1800 kişiye yeni iş imkânı sağlanmış olacak.
  DİĞER YAZILAR